teisipäev, 24. november 2015

eTwinning rahvusvaheline projekt Pirita Kose Lasteaias

Oktoobris alustasime esimese eTwinning projektiga. Meie lasteaia kõige vanema rühma lapsed ja õpetajad haarasid härjal sarvist ja liitusid projektiga "Christmas cards exchange". Projekti eesmärk oli tutvustada oma maad, oma maa jõulutraditsioone ja vahetada jõulukaarte Euroopa teiste koolide/lasteaedade vahel. 


Projektis lõid kaasa õpetajad Anu ja Sille. Lapsed ja õpetajad ideetasid ja meisterdasid.  Iga kaart sai omanäoline ja kokku meisterdati neid 48. Novembrikuu alguses saadeti kaardid teele Pirita Selveri Eesti Posti kontorist. Õppealajuhataja suhtles partneritega ning tegeles eTwinning keskkonnas vajalike sissekannetega. Kuid ega õpetajad selles keskkonnast eemale ei jäänud. 
Esimesed koolitused viis Eve läbi kohe kui hakati tutvustusi üles panema. Nii said õpetajad käe valgeks eTwinning keskkonnas ringi liikumisega, projektipartnerite lisatud piltide ja esitluste näitamisega lastele. 


Algas ootamine. Esimesed kaardid saabusid Bulgaariast ja siis tasapisi teised. Lapsed on saanud suure kogemuse võrra rikkamaks. Nad on saanud teada kui kaua kirjad rändavad ühest riigist teise, mis keelt neis riikides räägitakse, uurinud Euroopa kaardilt osalevate riikide asukohta jne. 

Kaartidest valmib näitus lasteaia seinale kõigile vaatamiseks. Projekt lõppeb näituse ülespanemisega, sellest foto saatmisega partnerkoolidele ja väikese videoga kus soovitakse häid jõule ka jõuluteemalise lauluga. Projekt andis meile võimaluse kasutada fotoaparaate, videokaamerat, diktofoni ja fototöötlusprogramme, mida õpetajad õppisid kasutama.

teisipäev, 20. oktoober 2015

Tallinna Ülikooli magistrandid tutvusid Pirita Kose Lasteaia tööga

Lasteaeda külastasid Tallinna Ülikooli Informaatika Instituudi Haridustehnoloogia eriala 1. ja 2. kursuse üliõpilased.
Õppejõud Birgy Lorenz, organiseerib oma aine raames üliõpilastele külaskäike  erinevatesse haridusasutustesse või eraettevõtetesse. Tutvutakse asutusega, töö organiseerimisega, asutuse tehniliste võimalustega ja tehnika kasutamisega. Pirita Kose Lasteaia külastus organiseeriti seetõttu, et õppealajuhataja Eve Saare, oli aasta tagasi ka ise Tallinna Ülikoolis Informaatika Instituudi haridustehnoloogia üliõpilane ja osalenud selle aine raames külaskäikudel. Nii sai ka oma lasteaeia tegemisi juba siis tutvustatud. 
Külaskäik Pirita Kose Lasteaeda toimus 16. oktoobril 2015. Üliõpilasi võttis vastu õppealajuhataja Eve Saare. Lasteaed asub kahes eraldi majas ja kummalgi on ka oma õueala. Lasteaeda ümbritseb männimets, mille vahele on end ka mitmed lehtpuud sättinud. Esimeseks tehti ringkäik õuealal. Võib nentida, et lasteaia õueala on ääretult mõnus mängu ja õppimise ala, kus lastel on võimalik palju liikuda ja oma loovust lasta vallandada mängides loodusliku materjaliga, mida õueala ohtralt pakub. Õuealalt kiigati sisse ka mõlemasse majja. Uudistati rühmaruumides, saalis, õpetajate toas.  
 Meie üks maja on eriti pisike ja kitsuke, aga ta on väga armas ja lapsesõbralik tänu õpetajate nobedatele näppudele.  
Kuulama ülevaadet lasteaia tehnilistest võimalustest ja kahe aasta jooksul tehtud suurtest muudatustest, seati endid väikse maja saali.


Pirita Kose Lasteaial pole midagi häbeneda. Peale seda kui lasteaed Tallinna Linnavalitsuse projekti toel arvutid sai, algas töö dokumentidega tehnikat kasutades. Kahe aasta jooksul on loodud süsteem ühistööks Google Drives ja seal koostatakse kõik olulised tööplaanid, analüüsid, kokkuvõtted. On kasutusele võetud Google Kalender personali teavitamiseks tulevatest üritustest. On üksteisele ideede jagamiseks loodud blogi ja läbi viidud sisekoolitusi ja pidevaid individuaalkoolitusi Google vahenditega tutvumiseks.
Kõige olulisem on see, et meie õpetajad on saanud arvutimaailmaga sinasõbraks ja meile antud võimalus on rikastanud laste õppetegevusi, lisanud õpimotivatsiooni ja huvitatust.

neljapäev, 15. oktoober 2015

Liitusime E-lasteaiaga

Õppeaastal 2015/16 liitusime e-lasteaiaga. Augustis tegime kokkulepped ja sõlmisime lepingu elektroonilise e-lasteaia pakkujaga eLasteaed.eu.
Alustasime augustis kohe elektroonilise e-päeviku täitmise katsetamisega proovipäevikus. Meie maja õpetajatel ja ka minul, õppealajuhatajal, saabus taas uus õppimine.

Minu esimesed sammud selles keskkonnas:

  • kõigepealt rühmad,
  • siis lapsed
  • siis õppe-ja kasvatustöö päevikud
  • ja õpetajad  
  • seejärel uurimine seadetes 
  • kohe ka individuaalne koolitus õpetajatele.
Õpetajad alustasid septembris kohe e-päeviku täitmist. Mõne aja pärast võtsime kasutusele lasteaia sündmuste kalendri, et kõik tulevik õigel ajal nähtav oleks. Uue aasta algul katsetame ka perioodiplaanide sisestamist keskkonda ja lastevanemate liitumist.

kolmapäev, 17. juuni 2015

Kokkuvõte meie digisammudest 2013/14 ja 2014/15 õppeaastal

August 2013 sai meie lasteaia digipööre alguse. Kuna lasteaed varustati arvutitega, astusime "kiviajast" infoajastusse.

Millega me toime tulime:
  • augustis 2013 said kõik rühmad endale Google konto, milles hakati kasutama e-posti teenust (G-mail) omavahel suhtlemiseks ja lastevanematega suhtlemiseks, 
  • toimus sisekoolitus Google Drive`i ühistöödokumentide kasutuselevõtuks, 
  • loodi ühtsed alusdokumendid, 
  • loodi jagatud süsteem Google Drive`s 
Õppeaasta lõpuks kujunesid välja Google Drive`is järgmised dokumendid, milles ühiselt töötatakse ning neid kõiki saavad õpetajad ja juhtkond täiendada ning kommenteerida:

  • lasteaia aasta plaan 
  • rühma aasta tegevuskava 
  • nädala planeeritud tegevused 
  • nädalaplaanid 
  • ürituste plaanid
  • teatrite ajakava
  • laste arengu jälgimise tabelid 
  • koolivalmiduskaardid 
  • õppeaasta kokkuvõtted 
  • õpetajate täiendkoolituste arvestus 

Õppeaastaks 2014/15 planeeriti ühistöödokumentidena kasutusele võtta: 
  • laste kohaloleku märkimine 
  • õpetajate iseseisva enesetäiendamise arvestus 
Kõik need võeti kasutusele, kuid kuna osaleime meeskonnakoolitusel veebruaris, siis ühisel arutelukoosolekul otsustasime, et püüame alates sellest hetkest planeerida igasse kuusse väikse tehnoloogia kasutamise lastega õppetöös. Õpetajatele oli abiks õppealajuhataja. Kuigi algus oli raske, said õpetajad sellega toime.

Lisaks kõigele eelnevale, oleme ühistöös Google Drive`is uuendanud lasteaia kodukorda, õppekava, laste arengu hindamise korda ja vajalikke tabeleid ning mitmeid muid olulisi dokumente. Me suhtleme ja jagame infot, kasutades e-posti ja ühistöödokumente lisaks koosolekutele, infotundidele, silmast-silma kohtumistele ja arutelukoosolekutele.

Peale selle kujunes õppeaasta 2014/15 meie lasteaias GPS kunsti aastaks. Kokkuvõtet sellest lugege leheküljelt GPS KUNST

neljapäev, 16. aprill 2015

Tagasiside Tallinna Teeninduskoolile

Tallinna Teeninduskool on andnud lühiülevaate oma sammudest viimases postituses.

Viidi läbi ajurünnak, kus kaardistati ideed ehk teisisõnu väike jalgrada, mida mööda vaikselt sammuma hakatakse.

Nad seadsid üheks eesmärgiks välja selgitada, millised on digiajastu nõuded. Selleks võeti plaani külastada HITSA nutiklassi. Esimeseks sammuks nad seda tegidki, kus selgitasid välja digiajastu võimalused ja vahendid, mida saab õppetöös kasutada.

Viidi läbi juhtivõpetajate seas küsitlus. Selgitati välja, mida antud koolituse raames tähtsamaks pidada. Saadi palju ideid. Nende seast valiti välja digivaramu loomine.  

Mida meie õppisime?
Meile meeldis TEKO mõte - luua Digivaramu kuhu on “ladustatud” õppematerjal, konspektid kõigile töötajatele. Midagi sellist võiks olla ka meie lasteaias.
Mida kogesite/tundsite?
Hea oli lugeda, et õpetajad, kes koolitusele tulla ei saanud, neile plaanitakse “läheneda individuaalselt.” See tähendab ilmselt, et neile korraldatakse ehk personaalne koolitus.
Mida neile soovitate?
Selleks, et teistel oleks teie läbiviidud tegemisi lihtsam lugeda, võiksite oma sissekandeid liigendada/süstematiseerida, st sissekanded võiksid olla erinevatel lehtedel.
Teil on ühes postituses:
  • teie edulugu,
  • plaanid, mida selle koolituse raames soovite läbi viia
  • mis kursuse lõpuks saab
Ja selle sama postituse sees alapeatüki “Mida plaanime käesoleva koolituse raames” sees ka see, mida olete teinud. Natuke tülikas oli seda leida. 


Häid ideid oli teil palju ja plaan ideid juurutama hakata pikem kui see kursus. Nutikat eestvedamist väljavalitu juurutamise teel!

kolmapäev, 15. aprill 2015

Vahekokkuvõte seni tehtust.

Digisamm on möödunud plaanipäraselt.

  • Oleme läbi viinud kaks infotundi, 
  • küsitluse, 
  • sisekoolituse, 
  • On toimunud veebimaterjalide otsimine ja tabelisse kandmine. 
  • Vahepeal ka üksteisele info ja abi jagamine, individuaalne nõustamine
  • Kaks õpetajat on olnud nii aktiivsed, et tegevuse ka läbi viinud. 
  • Neljas etapp: kirjeldatakse tegevuse ülesehitust. Jagatakse üksteisele oma kavasid. 
  • Viies etapp: viiakse tegevused läbi. 

Infotund ja vahekokkuvõte

Esmaspäeval, 6. aprillil, täitus meie lasteaia digisammu kolmas etapp - iseseisev veebipõhiste materjalidega tutvumine, väljavalimine.

Kohtusime 7. aprillil infotunnis ja õpetajad andsid ülevaate leitud materjalidest. Jagati muljeid otsimise protsessist ja plaanist, millal ja millises tegevuses õppematerjali kasutatakse.

Õpetajad olid ühistöötabelisse lisanud teema, milles nad leitud õppematerjali kasutavad ja lingi sellele.

Kaks õpetajat olid suure huvi ja põnevusega kokkusaamise päevaks oma õppetegevuse juba ka läbi viinud ja sellest fotosid teinud. 

Ülevaade õpetajate leidudest:
Teema ja link materjalile, mida plaanitakse kasutada.


Kolmanda etapi ülesanded olid järgmised: 
  1. tutvuge blogis olevate linkidega või Koolielus oleva õppevaraga (parim oleks see kui leiaksite midagi uut, mida mina teile ei tutvustanud) 
  2. mõelge teemale, mille sisse ühte veebipõhist materjali lõimite, see peab olema tunni/planeeritud õppetegevuse osa.
  3. valige välja üks veebipõhine materjal (mäng, test, jutustamise võimalusega mäng, esitlus õppetegevuse ilmestamiseks, video jne)
  4. jagage oma leidu Google Drives ühistöödokumentides kaustas Meie ühised koostöödokumendid

laupäev, 21. märts 2015

Sisekoolitus


Vahepealne üks päev möödus märkamatult ja 19. märtsil, neljapäeval, kogunesime lasteaia saali. Seadsime end mõnusalt laste toolidele istuma ja kuvasin seinale blogi, millele olin esimese valiku parimat materjali pannud.
Kõik selleks, et tutvustada õpetajatele veebis leiduvaid keele ja kõne-, matemaatika- ning mina ja keskkond valdkonna mänge. Lisaks veel veidi videosid, puslesid ja memory mänge.
Lisatud oli ka vabavaraliste piltide otsimiseks linke ja mitmeid mängude otsimise linke.

Blogi OTSI JA LEIA
Peale koolitust algas uus periood digisammuks:
20.03-06.04 - Iseseisev veebipõhiste materjalidega tutvumine, väljavalimine.
Mõnusat otsimist ja leidmist !




kolmapäev, 18. märts 2015

Infotund


17. märtsiks oli planeeritud infotund. 
Juba kell 13. 45 klõpsusid esimesed sammud treppidel direktori juurde jõudmiseks. 

Ja kell 14.00 oldi valmis 
kuulama meie koostatud plaani ja kaasa rääkima ning küsimusi küsima.
Andsime tagasisidet küsitluse tulemustest, mille üle oli väga hea meel. Seejärel jagasime infot koolitusel kuuldust, meie endi edusammudest ja plaanidest. 
Ajakava uue digisammu astumiseks jagasime aruteluks paberkandjal. Planeerimiseks ja otsimiseks on nüüd aega piisavalt. Ühine koostöödokument on ka juba loodud, millesse oma valik lõpuks kirja panna. 
Õpetajad lahkusid rahumeelselt. Neljapäeval kohtume nagunii sisekoolitusel.

laupäev, 14. märts 2015

Küsitlus õpetajatele


Meie miniprojekti järgmine samm oli küsitluse läbiviimine. 
Küsitlusele vastamise aeg oli 10.-13. märtsini 
Meie lasteaed on väike ja küsitluses osalesid kõik õpetajad ja vahvaid õpetajaid on kokku 

9

MIDA ME TEADA TAHTSIME?

1. Uurisime, kas õpetajad otsivad oma töö jaoks midagi internetist.
Saime vastuseks, et kõik õpetajad otsivad aegajalt internetist midagi.


2. Ja kui otsitakse, siis mida? 

  • Saime teada, et kõige enam igasugust infot mitmesuduste tähtpäevade kohta, kunstitegevuse ideid, pilte, muusikat, luuletusi, videosid. käeliseks tegevuseks midagi. 

3. Uurisime ka seda, milliseid tehnilisi vahendeid nad üldse kasutavad ja milliseid programme kasutavad. Selleks oli koostatud põhivahendite ja enim esinenud programmide loetelu.
  • Enim vastuseid sai arvuti, fotoaparaat ja nutitelefon.
  • Programmidest nimetati fototöötlus-, videotöötlus- ja esitluse koostamise programme.
4. Soovisime teada kas õpetajad on kasutanud õppetegevustes lastega mõni kord arvutit või mõnda muud digivahendit.



  • Ja vastustest saime teada, et peaaegu kõik on mõni kord kasutanud. Kuid mida nad arvutivahendusel on lastele näidanud? Eelpool oleva info järgi võib oletada, et videosid ja pilte.
5. Kas oled sattunud internetis õppematerjalidele või mängudele, mida saaks lasteaias kasutada?
  •  Ja 100% vastati, et on satutud.
6. Märgista allolevast loetelust 5 , mida sa kasutaksid võimalusel lõiminguna õppetegevuses.


Ja vastustest lugesime välja mida meelsamini õpetajad lõimiks õppetegevustesse.
  1. mänge
  2. fotosid
  3. videosid ja helifaile
  4. keele ja kõne mänge
  5. matemaatika mänge
Siit tegin järeldused, mida sisekoolitusel õpetajatele tutvustada.


laupäev, 7. märts 2015

neljapäev, 5. märts 2015

Mõtteid koolituspäevalt 5. märts 2015


Mis vajaks õpetajate proffessionaalse arengu toetamisel meie koolis muutmist?
Tegevused selle väljaselgitamiseks:

  • Projekti tee nii, et enda kooli/lasteaeda paremaks muuta.
  • Küsitle õpetajaid.
  • Mõtle välja innovaatilised ideed
  • Kõike polegi vaja teha digitaalselt
  • Looge visioon
Ägedad sihid
Küsimused, millele vastus aitaks edasi 


Kuidas saaks head sisendit oma projekti?

 Mis on innovatsioon?
 
 Innovatsiooniküpsuse mudel. Meeri Sild

  • Digiajastu õppimiskultuur Esitlus


Kus asub meie lasteaed innovatsiooniküpsuse mudeli järgi?


  • Õpieesmärgid: tase 1
  • Pedagoogika: tase 0
  • Õppija roll: tase 1
  • Protsessi juhtimine: tase 1
  • Vahendid: tase 0



esmaspäev, 16. veebruar 2015

IKT Pirita Kose Lasteaias ehk meie senine edulugu



Kas leidub veel Eestis lasteaeda kus aasta tegevuskava, kuu- ja nädalaplaane ja muid vajalikke dokumente koostatakse vaid paberi ja pliiatsiga?
Pirita Kose lasteaias oli osaliselt see nii veel 2 aastat tagasi. Keegi kuskil tegi arvutil mõne dokumendi ja siis seda paljundati kõigile. Isegi õppeaastal 2012/13 oli õpetajatel veel päris keeruline organiseerida, et kogu oma planeerimistöö arvuti vahendusel teostada. Tore oli kui õpetajal kodus oma isiklik arvuti oli, kuid tihti tehti plaane ka käsitsi. Sellel ajal oli majas 3 arvutit, kaks neist üpris väsinud. Direktor omas uuemat "masinat", aga majandusjuhataja arvuti ja üks õpetajate toas olev arvuti olid kasutatud ja vananenud.

Aasta hiljem, augustis 2013, sattus Pirita Kose lasteaed valitute hulka, kes Tallinna Haridusameti projekti toel sai kogu maja täieliku arvutiseerimise.
Kõikidesse rühmadesse paigaldati uued arvutikomplektid, mis olid varustatud operatsioonisüsteemiga Windows 2007 ja kontoritarkvaraga MS Office 2007 ning internetiühendusega.

Kuidas nüüd edasi? Kas kasutada MS Office 2007 tarkvara või....? 

Algas täiesti uus ajastu lasteaia ajaloos. Töö ja suhtlemine Google tooteid kasutades.

Õppeaastal 2013/14 tegime nii:
  1. Kõik rühmad said endale Google konto, milles hakati kasutama e-posti teenust (G-mail) omavahel suhtlemiseks ja lastevanematega suhtlemiseks.  
  2. Toimus sisekoolitus Google Drive`i ühistöödokumentide kasutuselevõtuks.
  3. Loodi ühtsed alusdokumendid 
  4. Loodi jagatud süsteem Google Drive`s

Google Drive`is töötatakse järgmiste dokumentidega:
  • aasta plaan
  • rühma aasta tegevuskava
  • nädala planeeritud tegevused
  • nädalaplaanid
  • ürituste plaanid
  • laste arengu jälgimise tabelid
  • koolivalmiduskaardid
  • õppeaasta kokkuvõtted
  • õpetajate täiendkoolituste arvestus

Õppeaastal 2014/15 lisandusid ühisdokumendid:
  • laste kohaloleku märkimine
  • õpetajate iseseisva enesetäiendamise arvestus
Oleme ühistöös Google Drive`is uuendanud lasteaia kodukorda, õppekava, laste arengu jälgimise tabeleid ja mitmeid muid olulisi dokumente.
Me suhtleme ja jagame infot, kasutades e-posti ja ühistöödokumente lisaks koosolekutele, infotundidele, silmast-silma kohtumistele ja arutelukoosolekutele.

Toimus kaks sisekoolitust:
1.      Bloggeris postituste tegemine
2.      Google Calendar ja kalendrisse info lisamine
Laste ning õpetajate loovtööde ning üksteisele ideede jagamiseks ning lastevanematele laste saavutuste ja parima loomingu esitlemiseks äratasime ellu lasteaia kunstiblogi.

pühapäev, 8. veebruar 2015

Eesmärk ja ootused



Koolitusele tuleku eesmärgid:      
  1. avardada meeskonna teadmust IKT võimalustest lasteaia õppeprotsessis ja juhtimises.
  2. rakendada midagi innovaatilist oma asutuse õppe- ja kasvatustöö parendusse.
  3. õpetajast saab teadlik ja tark internetikasutaja 
Me oleme enda arvates päris palju korda saatnud kuid leiame, et meie õpetajaskonnale on vaja toetavat kolleegi ja juhti, et loodut edasi arendada, uusi ideid juurutada ja olla teadlik internetiohtudest. Soovime süstida motivatsiooni IKT arengus kaasa lüüa.


Ootused.
Koolituselt soovime leida nippe ja juhiseid kuidas seda kõike asutuses korraldada.

Mida eelnevalt uurida?
Kuidas märgata, mil viisil katsetada?
Kuidas oma mõtted õpetajateni viia?
Kuidas motiveerida?
Milliseid samme astuda ja millises järjestuses?
Kuidas olla õpetajale toeks? 
Kuidas koolitada?